Wydarzenia

Na tej stronie zamieszczam informację o wydarzeniach, w których uczestniczyłem. Dotyczy to m.in.: festiwali, prelekcji, wystaw, konkursów i zajęć edukacyjnych, które prowadziłem.

*   *   *   *   *

Centrum Idei Ku Demokracji w Piotrkowie / Galeria Śnieżne Krużganki.

 

*   *   *   *   *

Zapraszam do Piotrkowa na wystawę moich fotografii ze Skandynawii. Zdjęcia będzie można oglądać w CENTRUM IDEI KU DEMOKRACJI

30 lipca – 23 sierpnia 2017 r. – Galeria „Śnieżne Krużganki” 

FINISAŻ WYSTAWY w środę 23 sierpnia 2017 r. o godz. 19:00

„Surowe piękno” to fotograficzna opowieść o naturalnej potędze PÓŁNOCY EUROPY.

Opowieść o bezkresnych lasach, jeziorach, rozległych bagnach, groźnych górach i otwartych przestrzeniach arktycznej tundry. To opowieść o ptakach gniazdujących na skalistych klifach morskich wysp, o reniferach przemierzających tundrę za kołem podbiegunowym i o niedźwiedziach władających tajgą Karelii. Północne krańce naszego kontynentu, to dziewicza przyroda tętniąca życiem obecnym dosłownie na wyciągnięcie ręki. „Surowe piękno” to próba pokazania kadrów, które obrazują Przyrodę Północy. Zapadające w pamięć krajobrazy, niesamowite bezludne miejsca i zwierzęta, które nie mają zaszczepionego lęku przed człowiekiem. Zwierzęta, które można obserwować z bliska, bezpośrednio w ich środowisku. Bo na surowej Północy, to człowiek dostosowuje się do natury, będąc zaledwie małą jej częścią. Podróż po krańcach naszego kontynentu uzmysławia nam jak wielka jest potęga Przyrody i jak małymi jesteśmy my – ludzie. Doświadczanie Północy pozwala nam nabrać pokory i większego szacunku dla Natury.  

 

„Surowe piękno” to podsumowanie kilku moich podróży po Skandynawii, z których każda była niezapomnianym przeżyciem i pozwalała zrealizować kolejne marzenia.

Bo zawsze chciałem zobaczyć Północ. Ruszyłem w 2010 roku. Pierwsza była wyprawa przez Danię i Szwecję do Norwegii. Celem była ptasia wyspa – Runde. To jedna z większych norweskich „ptasich” wysp na południu tego kraju. Na jej klifach znajdują się kolonie maskonurów, głuptaków, mew i innych morskich ptaków. Z tych samych klifów rozpościerają się również niesamowite widoki na morze i sąsiednie wyspy. Po powrocie z Runde wiedziałem, że do Norwegii muszę wrócić. W planie kolejnej wyprawy było dotarcie w najdalsze, północne regiony naszego kontynentu. W roku 2011 trasa prowadziła przez Finlandię na północny kraniec Europy. Udało się dotrzeć do położonych za kołem podbiegunowym wysp Vardo i Hornoya, a także odwiedzić tundrowy półwysep Varanger, zobaczyć wybrzeże Morza Barentsa i rejon ujścia rzeki Tany. W 2016 roku przyszła kolej na Tajgę. Objechanie Finlandii pozwoliło mi doświadczyć wszystkich jej uroków. Widziałem niedźwiedzie w Karelii, niesamowite przełomy rzeki Oulanka, tundrowe góry na północy kraju i „ptasie” rozlewiska w rejonie Oulu. I mam nadzieję, że na tym się nie skończy, bo czekają na mnie Islandia, Grenlandia i Svalbard …

 

*   *   *   *   * 

PRZYRODA AUSTRII I WĘGIER – prezentacja w ŁDK

Na czerwcowym zebraniu Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody przybliżyłem przyrodę Jeziora Nezyderskiego i Alp Wschodnich, prezentując pokaz zdjęć z majowego wyjazdu na Węgry i do Austrii.

 

*   *   *   *   * 

Okręgowa wystawa „Sceny z życia lasu”

Jedną z imprez zorganizowanych w ramach XVII Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego była wystawa prac członków Okręgu Łódzkiego ZPFP pod tytułem „Sceny z życia lasu”. Wśród wystawianych zdjęć znalazło się kilka moich prac. Miałem również przyjemność zabrać głos podczas wernisażu wystawy, który odbył się 7 czerwca 2017 i zgromadził jak zwykle wielu pasjonatów fotografii przyrodniczej.

 

*   *   *   *   * 

O przyrodzie jeziora Nezyderskiego i Alp Wschodnich opowiadałem w czerwcu na spotkaniu Sekcji Ornitologicznej Studenckiego Koła Naukowego Biologów UŁ.

ptaki jeziora Nezyderskiego (Węgry / Austria)

 

*   *   *   *   * 

Warsztaty fotograficzne na torfowisku Rąbień.

W sobotę 27 maja 2017 roku,  jako członkowie OŁ ZPFP  poprowadziliśmy warsztaty fotograficznie w rezerwacie przyrody Torfowisko Rąbień. Jest to jedno z najciekawszych przyrodniczo miejsc w środkowej Polsce, znajdujące się na terenie gminy Aleksandrów Łódzki. To już druga edycja warsztatów, pierwsza odbyła się w maju 2015 roku. Na naukę fotografowania stawiło się kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Zajęcia polegały na wstępnym zapoznaniu się z teorią, a następnie zastosowaniu jej w praktyce. 

fot. OŁ ZPFP

*   *   *   *   * 

XXII Festiwal Nauki, Kultury i Sztuki w Łodzi

4 kwietnia 2017 roku w „Nowej Auli”  Wydziału Geografii Uniwersytetu Łódzkiego miał miejsce pokaz multimedialny „Naturalne bogactwo”, w skład którego wchodziła również moja diaporama.  Impreza odbyła się w ramach XXII Festiwalu Nauki, Kultury i Sztuki w Łodzi.

 
*   *   *   *   *

Galeria moich zdjęć nagrodzonych w konkursie „FOTOGRAF ROKU 2017” (OŁ ZPFP).

 
  
*   *   *   *   *

Wystawa po konkursie „FOTOGRAF ROKU 2017” połączona z ogłoszeniem wyników konkursu i wręczeniem nagród.

Na wystawę zakwalifikowały się nagrodzone prace członków OŁ ZPFP. Wystawę można było oglądać w Galerii Fotografii ŁTF w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 102.

Aż 12 moich prac zostało docenionych (nagrodzonych). Wygrałem 4 kategorie w tym tak bliskie mi „ptaki”. To istne szaleństwo! To był bardzo miły wieczór. Dziękuję bardzo.

 

*   *   *   *   *

W lutym 2017 byłem współprowadzącym prelekcję na zebraniu OŁ ZPFP.

*   *   *   *   *

Pod koniec ubiegłego roku w Łódzkim Domu Kultury odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Fotografii Krajobrazowej „Obecność”

Ważnym elementem festiwalu były prezentacje naszych okręgowych kolegów: Michała Ludwiczaka – „Oczami łódzkich fotografów”,  Ryszard Sąsiadka – „Jak fotografować przyrodę nie szkodząc”.  Natomiast prezentacja Michała Staneckiego – „Plecak fotografa przyrody” – to pokaz specjalistycznego sprzętu i gadżetów wykorzystywanych podczas fotografowania oraz omówienie trików ułatwiających fotografowanie.

 

*   *   *   *   *

We wrześniu 2017 r. opowiadałem w ŁDK o moim powrocie na północ Europy.

 

*   *   *   *   *

W maju 2016 r. na zebraniu OŁ ZPFP zajrzeliśmy do plecaków fotograficznych.

Porozmawialiśmy o wyposażeniu, które przydaje się podczas pracy w terenie. I nie chodzi tutaj o tak oczywiste elementy ekwipunku jak aparat i obiektywy. Poznaliśmy sprzęt dodatkowy, bez którego trudno sobie wyobrazić zrobienie dobrych zdjęć przyrodniczych. Porównanie było o tyle ciekawe, że obejrzymy gadżety fotografów specjalizujących się w fotografii zwierząt, pejzaży i makrofotografii. 

Byłem jednym ze współprowadzących.

*   *   *   *   *

W 2016 r w konkursie na Fotografa Roku OŁ ZPFP zostały nagrodzone trzy moje prace.

fot. OŁ ZPFP

*   *   *   *   *

W czerwcu 2015 r w ŁDK opowiadałem o przyrodzie Hiszpanii.

 

*   *   *   *   *